BIKEJORING

MAREK DŁUGOŁĘCKI Z MONĄ I ZOJĄ

WICEMISTRZ ŚWIATA, MISTRZ EUROPY

 

 

Marek Długołęcki, założyciel sklepu Komobike i teamu KOMOBIKE SCOTT, jest jednym z czołowych zawodników w bikejoringu – dyscyplinie, w której rower jest w zaprzęgu z psem. W wyścigach bikejoringowych bierze udział od 2004 roku. Startuje z dwoma bardzo utalentowanymi suczkami – starszą Zoją i młodszą, choć już utytuowaną, Moną. Do jego najważniejszych osiągnięć należą wicemistrzostwo świata i mistrzostwo Europy.

Więcej bikejoringu, osiągnięciach Marka i o jego psach dowiesz się niżej.

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA

Najważniejsze osiągnięcia Marka w bikejoringu:

  • srebrny medal Mistrzostw Europy ECF, Decin, Czechy 2008
  • brązowy medal Mistrzostw Europy ECF, Sopron, Węgry 2009
  • srebrny medal Mistrzostw Świata IFSS Saguenay, Kanada 2009
  • brązowy medal Mistrzostw Europy ECF, Polska 2011
  • złoty medal Mistrzostw Europy ECF, Cirencester, Wielka Brytania 2012
  • brązowy medal Mistrzostw Świata IFSS, Falze di Piave, Włochy 2013
  • brązowy medal Mistrzostw Europy ECF, Szwajcaria, Porrentruy 2013
  • srebrny medal Mistrzostw Europy ECF, Szkocja, Blairgowrie 2015

CO TO JEST BIKEJORING?

Bikejoring jest dyscypliną sportu zaprzęgowego, w której pies w specjalnej uprzęży ciągnie rower za pomocą amortyzowanej liny.

Zawody rozgrywanają się na dystansach sprinterskich, liczących zazwyczaj od 4 do 10 km. Bikejoring jest najszybszą dyscypliną sportu psich zaprzęgów. Średnie prędkości osiągane podczas zawodów to ok. 30-39 km/h, podczas gdy prędkość maksymalna na zjazdach dochodzi do około 50km/h. Stanowi to o widowiskowości tej dyscypliny i pozwala zakwalifikować ją do sportów ekstremalnych.

W Polsce bikejoring to oficjalna dyscyplina sportu podlegająca pod Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów. Maszer (czyli przewodnik psiego zaprzęgu) chcący wystartować w bikejoringu musi mieć co najmniej 15 lat i zdrowego psa o wadze minimum 12 kg. Ten zapis wiąże się również z tym, że pies nie może się znajdować pod wpływem jakichkolwiek substancji farmakologicznych.

Główny okres startów to jesień i zima – kiedy nie ma śniegu (jest to dyscyplina typu dryland), jednak temperatura jest na tyle niska, by inensywny wysiłek nie miał negatywnych konsekwencji na zdrowiu psa. Zawodnicy startują w odstępach jednominutowych. Każde zawody składają się z dwóch startów na tej samej trasie, najczęściej po jednym w sobotę i niedzielę. Do klasyfikacji końcowej liczy się łączny czas z obu przejazdów.

Na końcowy sukces wpływ ma bardzo wiele czynników. Kluczowe są tutaj wydolność psa i zawodnika, ale także umiejętności techniczne oraz zgranie kolarza z psem. Pies prowadzi zaprzęg, można nim sterować wyłącznie za pomocą głosu, czyli komend (nie może on być zmuszany do biegu w żaden fizyczny sposób).

Całe szczęście nikt psów nie musi zmuszać do biegania. Psy biorące udział w zawodach są nie tylko przyzwyczajone do treninów i biegów z obciążeniem, ale również ewidentnie to lubią. Rozumieją na czym polega rywalizacja i zależy im na jak najlepszym wyniku na zawodach. Najczęściej spotykany typ psów w bikejoringu to Greyster (należą do nich również psy Marka). Jest to specjalna mieszanka wyżłów i greyhundów (chartów angielskich), często również Alaskan Husky. Selekcja odbywa się pod kątem zdrowia, siły, szybkości, temperamentu i proporcji ciała odpowiednich do biegów.

PSY

ZOJA

Pierwszy pies Marka, urodzona w 2006 roku. Biegać w zaprzęgu uczyła się mając już półtora roku. Ma bardzo silny charakter i jej szkolenie było niemałym wyzwaniem. Jak widać zakończone sukcesem – zdobyła z Markiem wicemistrzostwo świata i mistrzostwo Europy. Starty na wyczynowym poziomie ma już za sobą, obecnie trenuje i bierze udział w wyścigach tylko dlatego, że to uwielbia.

MONA

Mona to drugi pies Marka (urodzona w 2012 r.), obecnie startująca z nim w bikejoringu. Od szczeniaka otoczona rowerami. Niezwykle silna, szybka i żywiołowa suczka. Już podczas swojego drugiego startu w bikejoringu pokazała swój duży potencjał zdobywając brązowy medal mistrzostw świata.